Balık Kesim Gelinlik Giymeden Önce Bilmeniz Gerekenler

Balık kesim gelinlikler, vücudu saran yapıları ve şık görünüşleri ile pek çok gelin adayının gözdesidir. Doğru vücut proporsyonları ile buluştuğunda enfes bir görünüm kazanan balık kesim gelinlikler, kendi içinde etek kesimi bakımından tam ve yarım olarak ikiye ayrılmaktadır. Etek kesimi farklılığının yanında yaka modellerindeki farklılıklar da balık kesim modellerini birbirinden farklı ve çeşitli kılmaktadır. Balık kesim gelinlikler, enfes bir görünümün yanında taşıması oldukça zor gelinlik modellerindendir. Uzun bacak boyu ve sağlam bir topuklu ayakkabı tecrübesi, balık kesim modeli tercih etmek isteyenlere kolaylık sağlayacaktır. Balık kesim gelinliklerin etek kısmında meydana gelen ağırlığı gece boyunca kontrol etmek hiç kolay değildir. Gelinlik tercihini balık kesim bir gelinlikten yana kullanan gelin adayları, olduklarından daha ince ve uzun gözükecektir. Vücudu tam olarak saran balık kesim gelinlikler, gelinin vücut hatlarını ortaya çıkartarak tüm gözlerin gelin adayına toplanmasını sağlayacaktır.

Balık Kesim Gelinlik Nedir?

Vücudun üst bölgesinin vücudu sararken bel bölgesinden eteklere doğru genişleyen gelinlik modeline balık kesim denmektedir. Pek çok gelinlik modeline göre sade ve zarif bir şekilde hazırlanan balık kesim gelinlikler, tercih edilen kumaş ya da dantel ile kusursuz bir şıklığın adresi olmaktadır. Özellikle vücudu ideal ölçülerde ve fazlalığa sahip olmayan gelin adaylarının sıklıkla tercih ettiği balık kesim gelinlikler, doğru vücut ile bütünleştiğinde ortaya enfes görüntüler çıkmaktadır. Balık kesim gelinlikler, kendi içlerinde de çeşitlilik göstermektedir. Etek kesimine göre tam balık ve yarım balık olmak üzere iki farklı tip balık kesim mevcuttur. Kumaşın vücudu sardığı son noktaya göre adlandırılan balık kesim tipleri, gelinlerin vücut tiplerine göre kendilerine kolaylık sağlamaktadır. Etek kesimi ile birlikte yaka modellerindeki farklılıklar balık kesim modellerine çeşitlilik kazandırmaktadır. Hiçbir zaman popülerliğini yitirmeyen balık kesim gelinlikler, iddialı ve şık görünümün doğru adresidir. Kendine ve vücuduna güvenen, cesur gelinlerin gelinlik tercihi genellikle balık kesim gelinlikler olmaktadır.

Tam Balık Nedir?

Balık kesim gelinlik modellerinin etekleri bakımından kendi içinde iki farklı gruba ayrıldığından bahsetmiştik. Bu gruplardan ilki, tam balık modelidir. Tam balık gelinlik modeli, gelinin vücudunu belinden aşağıya hatta dize kadar saran bir modeldir. Tam balık gelinlik modeli, gelinlerin etek kısmında tıpkı denizkızı kuyruğu görüntüsü yaratmaktadır. Gelinin diz seviyesine kadar sıkıca saran tam balık modeli, dizden yer seviyesine kadar genişleyerek inmektedir. Tam balık gelinlik modelleri, gelinlerin diz seviyelerine kadar sıkı bir tutuş gerçekleştirdiği için gelinlerin hareket alanları oldukça kısıtlıdır.

Yarım Balık Nedir?

Etek seviyesi bakımından inceleyeceğimiz diğer bir balık kesim gelinlik modeli ise yarım balık modelleridir. Yarım balık gelinlik modelinde kumaş, gelinin vücudunu kalça bölgesine kadar sarmaktadır. Vücudu kalçaya kadar saran yarım balık gelinlik modelleri, kalçadan sonra genişleyerek yere kadar uzanmaktadır. Yarım balık gelinlik modelleri, gelinlere hareket alanı kazandırarak gece boyunca hem çekici hem de rahat bir görünüm kazandırmaktadır. Tam balık kesim gelinlik modellerine göre daha hafif olan yarım balık gelinlik modelleri gece boyunca hareket halinde olmak isteyen gelin adayları tarafından tercih edilmelidir.

Yarım Balık Gelinlik Hangi Vücut Tipine Uygundur?

Gelinlere hareket ve kamuflaj alanı sağlayan yarım balık gelinlik modelleri, tam balık gelinlikler kadar ideal bir vücut istememektedir. Vücudun daha büyük bir kısmını kamufle eden yarım balık gelinlikler ile de göz alıcı bir görünüme kolaylıkla sahip olunabilir. Gelinliğin eteği kalça bölgesi ile genişlemeye başladığı için vücudun dengeli görünümü geniş omuzlar ile sağlanabilmektedir. Dikkat çekmeyen göğüs ve kalça yapısına sahip gelin adayları, yarım balık gelinlik modellerini inceleyebilir. Özetleyecek olursak, balık kesim gelinlik modellerini etekleri bakımından tam ve yarım balık olmak üzere iki gruba ayırabiliriz. Gelinliğin vücudu sarma noktasına göre isimlerini alan modeller, gelinlere farklı seçenekler sunmaktadır. Tam balık gelinlik modeli ile kusursuz bir görünüme kolaylıkla ulaşılırken gelinliğin sağladığı hareket alanı oldukça dardır. Gece boyunca dans pistini boş bırakmayacak gelin adaylarına, gelinlik tercihleri konusunda yarım balık gelinlik modellerini önermekteyiz.

Balık Kesim Gelinlik Çeşitleri

  • Balık Kesim Uzun Kuyruklu Gelinlik
  • Askılı Balık Kesim Gelinlik
  • Straplez Balık Kesim Gelinlik
  • Derin Sırt Dekolteli Balık Kesim Gelinlik
Balık kesim gelinlik modelleri, gelinlik tercihini balık kesim eteklerden yana kullanan gelin adayları için sayısız alternatif sunmaktadır. A kesim, straplez, uzun kollu, derin sırt dekolteli, uzun kuyruklu, dantelli, işlemeli… Sayısız gelinlik modeli ile kusursuz bir şekilde bir araya gelen balık kesim, her tip gelinlik modeli ile harikalar yaratmaktadır. Gelin adayları içerisinde rahat edecekleri modeli tercih ederek gece boyunca rahat ve şık bir gelinliğin tadını çıkartabilir. Straplez yaka gelinlik modeli ile rahat edemeyeceğini düşünen gelin adayları tercihlerini ipli ya da uzun kollu modellerden yana kullanabilir. Derin sırt dekoltesi içeren balık kesim gelinlik çeşitleri de oldukça rağbet görmektedir. Balık kesimin zarafetine ek bir şıklık kazandıran sırt dekolteleri ile enfes bir görünüm kazanılmaktadır. Balık Kesim Uzun Kuyruklu Gelinlik Askılı Balık Kesim Gelinlik Straplez Balık Kesim Gelinlik Derin Sırt Dekolteli Balık Kesim Gelinlik Balık kesim gelinliğin asaletini, gösterişli bir kuyrukla da taçlandırılabilir. Masalsı bir güzelliğe sahip uzun kuyruklu balık kesim gelinlikler, gelin adaylarına hayallerinin ötesinde bir görünüm katacaktır. Kimi zaman sırt dekoltesi ile de birleşen uzun kuyruklu balık kesim gelinlikler, ipli ya da straplez yaka ile tasarlanabilmektedir. Bu tipteki gelinlik modelleri, özellikle bacak boyu uzun gelin adaylarına önermekteyiz. İddialı ve gösterişli bir duruşa sahip olan uzun kuyruklu gelinlik modelleri, doğru vücut ile tüm gözleri üzerine toplayacaktır.

Balık Kesim Gelinlik Hangi Vücut Tiplerine Uygundur?

Balık kesim gelinlik modelleri oldukça zor taşınan modellerdendir. Uzun bir bacak boyu, dikkat çekmeyen bir kalça ve küçük göğüslere sahip gelin adayları balık kesim modellerini kusursuz bir şekilde taşıyabilmektedir. Vücut tipi olarak belirtmemiz gerekirse, kum saati vücut yapısına sahip olan gelin adayları orantılı vücutları sayesinde balık kesim gelinlikler içerisinde oldukça şık gözükmektedir. Vücut yapısı atletik olan gelin adayları da geniş omuz ve küçük göğüslere sahip olmaları nedeni ile rahatlıkla balık kesim modellerini tercih edebilmektedir. Daha kısa boya ve geniş basenlere sahip olan fakat gelinlik tercihini balık kesimden yana kullanmak isteyen gelin adayları, yarım balık gelinlik modellerini kullanabilmektedir. Vücuttaki fazlalıkları da gizleyen yarım balık gelinlik modelleri, korse ile de kullanılabilmektedir. Özetle, balık kesim gelinlik modelleri iddialı ve şık görünümleri ile her vücut tipinden kadının gönlünü çelmektedir. Kumaş yapısı ve kesimi bakımından taşınması oldukça zor olduğundan balık kesim gelinlik modelleri, uzun boylu ve simetrik vücutlu gelin adayları tarafından rahatlıkla taşınmaktadır. Vücuda kamufle alanı yaratan yarım balık kesim gelinlik modelleri ise biraz daha balık etli gelin adayları tarafından tercih edilmelidir. Orta boya sahip gelin adayları da doğru kumaş ve doğru yerden başlayan balık etek ile bacak boylarının olduğundan daha da uzun görünmesini sağlamaktadır.

Hangi Kumaşlar Tercih Edilmelidir?

Her gelinlik modelinde olduğu gibi doğru kumaş seçimi balık kesim gelinlik modelleri için de oldukça önemlidir. Balık kesim gelinlik modellerinin olmazsa olmaz kumaşı tabii ki de likradır. Vücudu saran ve vücuda esneklik kazandıran likra, balık kesim gelinliklerin olmazsa olmazlarındandır. Zarafeti temsil eden balık kesim gelinlik modelleri dantel ile birleştiğinde de ortaya enfes tasarımlar çıkmaktadır. V yaka göğüs dekoltesi ya da sırt dekoltesi içeren balık kesim gelinlik modellerinde dantel kullanıldığı takdirde gelinlik bambaşka bir boyut kazanacaktır. Balık kesim gelinlik modellerinde sıklıkla tercih edilen diğer kumaş türleri ise organze ve ipektir. Gelinliğin kumaşına karar verdikten sonra sıra işleme detaylarına gelmektedir. Gelinliğe biraz hareket katmak isteyen gelin adayları göğüs bölgelerinden başlayarak taş ya da boncuk işlemesi ekleyebilmektedir. Bu işlemeler eteğin genişlediği bölgeye kadar devam etmelidir. Vücudunun belirli bölgelerinde fazlalıklar olan gelin adayları, taşlı bir gelinlik tercih etmek yerine sade seçenekleri incelemelidir. Vücutlarındaki belirli bölgeleri gizlemek isteyen gelin adayları, balık kesim gelinlik kumaş ve işlemelerinde sade tercihler üzerine yoğunlaşmalıdır.

Hangi Duvak Modelleri İle Uygundur?

Balık kesim gelinlik modellerine en çok yakışan duvak modeli katedral tipi duvaklardır. 3 metre ve daha uzun boylarda olan katedral tipi duvaklar ile balık kesim gelinliğin ihtişamı tam anlamıyla tamamlanmaktadır. Uç kısımlarına işlenen danteller ile prenseslere layık bir gelinliğe sahip olmak çok kolaydır. Gelinliğin kuyruğu boyunca uzanan göz alıcı ve romantik katedral tipi duvaklar ile göz kamaştıran bir güzelliğe sahip olunmaktadır. Katedral tipi duvak ile birlikte şapel tipi duvaklar da balık kesim gelinlikler için tercih edilmektedir. Yaklaşık 2.5 metre uzunluğunda tül ya da dantel ile hazırlanmış şapel tipli bir duvak ile görünümünüzü daha romantik bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Katedral ve şapel tipi duvak modelleri uzun olmaları nedeni ile gelinlerin hareket alanlarını oldukça kısıtlamaktadır. Balık kesimin darlığı ile birlikte uzun duvak gelinlere zor dakikalar yaşatabilmektedir. Kullanım rahatlığı göz önüne alınarak kısa boydaki duvak modelleri de tercih edilebilmektedir. Dirsek hizasında ya da parmak ucu duvak modelleri de balık kesim gelinlikler için tercih edilebilmektedir. Günümüzde gelin adayları, duvak yerine birbirinden iddialı saç aksesuarları kullanmayı tercih etmektedir. Kafes duvak modelleri ya da saç aksesuarı tercih eden gelin adayları, zarif bir eldiven ile görünümünü tamamlayabilir.

İdeal Yaka Modelleri Nelerdir?

Balık kesim gelinlik modelleri ile birlikte kullanılacak birden çok yaka çeşidi mevcuttur. Yaka çeşitleri arasında straplez, V yaka ve kayık yaka modelleri, balık etek yapısına sahip gelinliklere ne çok yakışan yakalardır. Fakat daha önce de belirttiğimiz gibi, straplez ya da kayık yaka modellerinde rahat edemeyeceğini düşünen gelin adayları, ipli ya da uzun kol modellerini incelemelidir. Ne de olsa en doğru gelinlik modeli, gelinin kendisini içerisinde huzurlu ve mutlu hissettiği gelinlik modelidir. Etek kısmında genişleyen balık kesim gelinlik modellerinde dengeyi omuzlar sağlamaktadır. Bu nedenle omuzların ön planda olduğu yaka modelleri ile dengeli ve şık bir görünüm yakalanmaktadır. Vücut ile daha da bütünleşerek asil bir şıklık yaratan uzun kollu ve dantelli gelinlik modelleri de oldukça talep görmektedir. Kararında bir V yaka dekoltesi ile bütünleşerek dikkati dekolteye toplayan balık kesim gelinlik modeli ile güçlü ve asil bir duruş yakalanmaktadır.

Hangi Mekanlarda Giyilir?

Balık kesim gelinlikler, tercih edilecek kumaş, yaka tipi ve duvak ile birbirinden farklı düğün mekanına uyum sağlayabilmektedir.  Katedral veya şapel duvaklar ile süslenen tam balık kesim gelinlik modelleri, balo salonları ve kasırlar için oldukça uygundur. Böylesine iddialı bir gelinliğin, damatlık ve geri kalan her detay ile uyum içinde olması gerekmektedir. Bu nedenle düğün mekanı için oldukça görkemli ve şık yapılar tercih edilmelidir. Kayık yaka ve fırfırlı etek ile daha spor balık kesim gelinlik modeli tercih eden gelin adayları, havuz başı ve diğer davet alanları arasından rahatlıkla seçim yapabilmektedir.

Balık Kesim Gelinlik İle Nasıl İç Çamaşırı Giyilir?

Balık kesim gelinlik modelleri içinden tam balık çeşitlerini tercih etmek isteyen gelin adayları, vücutlarının tamamını saracak tam boy korseleri kullanabilmektedir. Tam boy korse ile vücuttaki istenmeyen bölgelere de kamuflaj yapılmaktadır. Modelinde göğüs ya da sırt dekoltesi kullanacak gelin adayları büstiyer ya da korse seçimlerini dikkatle yapmalıdır. Yarım balık gelinlik modellerini tercih edecek gelin adayları, vücudun üst bölgesini saracak bir korse kullanabilir. Eteklerin genişlediği noktaya kadar uzanabilecek korsenin, etek altına geldiği noktalar dikkatle hazırlanmalıdır.

Balık Gelinlik Giyen Ünlüler Kimler

Uzun bir süre gündemden düşmeyen Neslihan Atagül’ün gelinliği de yarım balık gelinlik modellerindendi. Berta tasarımı olan yarım balık gelinlik ve uzun bir duvak eşliğinde Neslihan Atagül enfes bir görünüme bürünmüştü. Almeda Abazi ve Fahriye Evcen de gelinlik tercihini yarım balık gelinlik modellerinden yana kullanan ünlülerimizdendir. 2018 yılında dünya evine giren Bensu Soral, gelinlik tercihini düşük kollu yarım balık gelinlikten yana kullanmıştı. Diğer bir 2018 gelinliği ise İdil Fırat’ın düşük kollu yarım balık gelinlik modeli olmuştu. Yazımızda balık gelinlik ve balık kesim gelinlik giymeden önce bilmeniz gerekenler hakkında detaylı bilgilere yer verdik. Siz de düğün gününüzde balık gelinlik giymek isteyen gelin adaylarımızdansanız tavsiyelerimizi dikkate alarak enfes bir görünüme kavuşabilirsiniz. Kendine güvenen ve cesur gelin adaylarımız sahne sizin! Balık gelinlik giymeden önce bilmeniz gereken her şeyi öğrendiğinize göre 2019 balık gelinlik modellerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

İlgili Makaleler

0
%