Bebek Mevlüdü Organizasyonu Nasıl Yapılır?

Bebek mevlüdü, bebeğin doğumundan sonra anne ve bebeğin sosyalleşmesi olarak görülen bir organizasyondur. Türkiye’deki kültürel yapının bir parçası olarak bebeğin doğumunu kutlama ve sağlığı için dua etme toplantısıdır. Kırkı çıkmak tabiriyle anılan bu süreç bebeğin ve annenin sağlıklı bağlanması, lohusa annenin dinlenmesi için ayrılır ve bebek mevlüdü ile sonlandırılır.

Peki bebek mevlüdü nasıl yapılır? Bebek mevlüt süslemeleri nasıl olur? Bebek mevlüdünde ne giyilir? Tüm bu soruların cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Bebek Mevlüdü Süslemeleri

Bebek mevlüdü hazırlıklarına başladığınızda en heyecanlı kısmı süslemeler ve dekoratif servis hazırlıkları olacaktır. Büyük bir davet planlıyorsanız davetiye bastırabilirsiniz. Özellikle fotoğraflı çerçeve davetiyeler bu dönemde revaçta. Tabi bir de ikramların sunumu da bebek mevlüdü organizasyonunuzun başarısını etkiliyor. Lohusa şerbeti, bebek mevlüdü denilince akla ilk gelen ikram içeceği.

Kırmızı lohusa şerbetinin tamamlayıcısı olacak şekilde yavru ağzı, buz mavisi, nane yeşili, turkuaz ve cam göbeği renklerindeki süslemelerle düzenlenmiş ikram takımı konuklarınız için görsel bir ziyafet de sunacaktır. Erkek bebek mevlüdü için sarı, yeşil ve mavi renklerde, kız bebek mevlütü için ise turuncu, lila rengi ve pembe tonlarında sunum hazırlayabilirsiniz.

6 ay kınası nasıl yapılır? Detaylı bilgi burada.

Renklerinize karar verdikten sonra sıra geliyor mevlit hediye ve ikram masasının hazırlığına. Mevlüd şekeri ve şerbeti geleneksel olarak yerini masada alıyor. Ancak yeni trendlerden biri olarak sağlıklı atıştırmalıklar da eklenmeye başladı. Yemekli bir mevlüt planlamıyorsanız, mevlüd masasında yer alacak zeytinyağlılar, kurabiyeler, mini kanepeler ve bohça börekler hazırlayabilirsiniz.

Bebek Mevlüdü için Hoca

Organizasyonun en önemli kısmı ise bebek mevlütü hocasının belirlenmesi. Mevlit okuyacak hocayı daha önce hafızlık ve hatim yapmış Kur'an okuyan kişilerden seçebilirsiniz. Çevrenizde böyle bir hoca veya hafız yoksa mahallenizdeki camilerden hoca talep edebilirsiniz. Geleneksel olarak bebek mevlüdünde okutulan Yasin duası bebeğin sağlıklı ve mutlu bir ömür geçirmesi temennisi için gerçekleştirilir. Seçeceğiniz hoca bebek mevlüdüne uygun duaları okuyarak, temennilerde konuklarla birlikte bebek için dileklerde bulunur.

Peki bebek mevlüdü için erkek mi kadın mı hoca olmalı? Burada seçenek tamamen sizin seçiminize kalmış. Bazı aileler kadınların yoğun katılımda olduğu mevlütler için kadın hafız tercih ediyor.

Burada en önemli kısım anlaşacağınız mevlüd hocası ile gün ve saati en az iki hafta önceden kesinleştirmek. Çünkü çoğu bebek mevlüdü organizasyonu hocanın uygunluğuna göre belirleniyor. Organizasyonunuzun büyüklüğüne göre mevlüd hocası ile anlaşma, mevlüd tarihinizden bir ay ile iki hafta öncesinde yapılması işlerinizi daha kolay hale getirecektir.

Şehrinizdeki en iyi mevlit ve baby shower organizasyonu firmaları burada.

Bebek Mevlütü Hediyeleri

Çoğunlukla mıknatıslı buzdolabı süsü ve mevlüd şekerini içeren hediyelikler tercih edilmekte. Ancak bütçeniz biraz daha uygunsa polaroid filmli makine ile gelen konukların bebeğinizle bir fotoğrafını çekip hediye edebilirsiniz. Yine bu seneye damgasını vuracak olan bir moda da işlemeli mendiller. Bebeğin isminin ve doğum tarihinin işlendiği mendilleri konuklarınıza hediye edebilirsiniz. Bebeğin isminin baskı yapıldığı şerbet bardakları da konukların hediye paketlerine eklenebiliyor.

Son zamanların bir diğer bebek mevlütü hediyeleri arasında bebek ayak izi yer alıyor. Bebeğinizin ayak izini bir kalıba aldıktan sonra bu kalıbın resmini mıknatıslı buzdolabı süsü haline getirebilir ya da bebek mevlüdü davetiyenizde kullanabilirsiniz.

Bebek Mevlüdüne Giderken Ne Hediye Götürülür?

Bebek mevlüdüne götürülecek hediyelerde daha çok bebek kıyafetleri tercih edilirken alternatif olarak anne için de hediyeler sunulabilir. Lohusadan yeni çıkmış bir kadının ihtiyaçları doğrultusunda kıyafet, yardımcı ev aletleri gibi seçenekleri değerlendirmek mümkün.

Uzak bir tanıdığınız ise, anne-çocuk için bir fotoğraf albümü, çerçeve gibi opsiyonlar yanı sıra anne için sağlıklı içecek-yiyecek, bebek için ileriki yaşlarında giyebileceği kıyafet ya da kullanabileceği mama kabı, önlük, biberon, cam meyve kasesi, cam rende gibi seçenekler düşünülebilir.

Bir diğer tercih ise çocuk gelişimine katkı sunması açısından hazırlanan masal ve öykü kitapları. Modern anne ve babalar çocuk gelişiminde konuşma ve anlamaya yardımcı olması açısından bebeklikten itibaren masal okumayı tercih ediyorlar. Son dönemde ise birçok sanatçı tarafından dillendirilen ninniler ve masallardan oluşmuş karışık müzik albümleri de yine bebekler ve ebeveynleri mutlu edecek hediyeler arasında.

Mekanda Bebek Mevlüdü

Bebeğinizin aile bireyleri ve yakın çevreniz ile tanışması için düzenleyeceğiniz bebek mevlüdünde sakin bir mekan tercih etmek önemli. Tanımadığınız insanlarla bir arada oturmak zor olacağı ve gürültü yenidoğan ve anneyi rahatsız edeceği için anlaşacağınız mekanla önceden konuşmanız iyi olacaktır. Mekan sorumlusu ile size özel bir alanın düzenlenmesi üzerine görüşmek isteyebilirsiniz.

İkinci olarak mekanın havalandırma şartları ve çocuklar için korunaklı olup olmadığı hakkında da bilgi almak gerekebilir. Mekan içinde veya yakınında havuz olup olmaması, yola yakınlığı, çevredeki mekanların bilgisi gelecek konukların çocukları için de önlem almak için sorulabilir. Ayrıca mekanın havalandırma şartları ve varsa klimanın konumu katılımcıların rahat etmesi için dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alıyor.

Bir diğer husus müzik. Dua öncesi veya sonrası müzik tercih etmediğinizi mekana bildirmeniz ve teyit etmeniz daha sonra oluşacak herhangi bir sorunun önüne geçecektir. Son olarak ise bir mekanda dikkat etmeniz gereken en önemli ayrıntı çocuk emzirme ve alt değiştirme alanının olup olmadığı. Yaklaşık üç ile beş saat arası süren bu tip organizasyonlarda anne ve bebeğin olabildiğince rahat etmesi önemli.

Bebeğinizin mevlütü için en uygun mekanlar burada.

Bebek Mevlüdünde Ne Giyilir?

Bebek mevlüdü kıyafetleri çocuk ve anne için takım alternatiflerinde bulunuyor. Eğer organizasyonunuz ev dışı bir mekanda gerçekleşiyorsa, anneler konsept renklerine uygun olarak rahat bir pantolon ve süt emzirmeye uygun kruvaze gömlekler tercih edebilirler. Özellikle rahat hareket edebilecekleri açık renkli kıyafetler, yeni annenin sağlıklı ve cıvıl cıvıl gözükmesini sağlıyor.

Bebek için organizasyon renklerine uygun seçilecek, kolay alt değiştirme imkanı sunan ve pamuk çamaşırlar tercih etmek bebeğinizin rahat etmesini sağlayacaktır. Bebekler için özel olarak hazırlanmış birbirinden şık mevlüd takımlarını inceleyebilir, bebeğiniz için en uygun olanı seçebilirsiniz. Bebeğin alt değiştirme ve süt emzirme zamanlarında oluşabilecek ufak kazalara önlem olarak anne ve bebek için yedek bir takım kıyafet almak rahat etmenizi sağlayacaktır.

En güzel bebek odası süsleme fikirleri burada.

Bebek mevlidi ile bilmeniz gereken detayları derlediğimiz yazımızın sonuna geldik. Bebeğinize ve aileniz sağlıklı ve uzun ömürler dileriz. :)

İlgili Makaleler

0
%