Diş Buğdayı Nasıl Yapılır?

Diş buğdayı, bebeğin ilk dişinin çıkmasını kutlamak için düzenlenir. Anadolu’da birçok yörede kutlanan eski bir gelenektir. Günümüzde diş çıkarma partisi çeşitlilik kazanmış ve giderek geniş ailenin eğlenmesini ve bir arada olmasını da sağlayan günler haline gelmiştir.

Diş buğdayı ne zaman yapılır, hazırlıklarında nelere dikkat etmek gerekir gibi sorularınızın cevabı işte bu yazıda!

Diş Buğdayı Nasıl Hazırlanır?

Diş buğdayı, haşlanmış buğday ve nohudun içine konulan fındık, ceviz, kuru üzüm, leblebi şekeri gibi kuruyemişlerin karıştırılarak sunulduğu bir ikramdır. Diş buğdayı içine konulacak malzemeler listesi;

 • 1 su bardağı nohut (haşlanmış)
 • 4 su bardağı buğday
 • Ceviz, fındık, badem, leblebi şekerleri
 • Renkli tatlı şekerlemeler ya da bonibonlar
 • Nar taneleri
 • Süsleme için Hindistan cevizi, meyveler.

Nohut ve buğdayı bir gece önceden suya koymalısınız. Sonraki gün bu iki malzemeyi iyice yıkayıp süzdükten sonra tencerede haşlayabilirsiniz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta aşırı ya da az haşlamamak olmalı. Zira malzemeler çiğ veya çok lapa olabilir. Haşlama işleminden sonra fazla suyu süzüp ılımaya bırakabilirsiniz. Sonrasında servis kaplarına alarak çeşitli kuruyemiş, şeker ve meyvelerle süsleyebilirsiniz.

"Diş buğdayı ne zaman yapılır?" diye merak ediyorsanız; bunu çocuğunuz ilk dişini çıkardığı zaman olarak yanıtlayabiliriz. Peki diş buğdayı partisi nasıl yapılır? Yazımızın devamında bu soruya yanıt bulabilirsiniz.

Diş Buğdayı Partisi Nasıl Yapılır?

Diş buğdayı partisi yapanlar çoğunlukla ev ortamını tercih etse de mekanlarda yer ayırtmak ve kutlamak da mümkün. Öncelikle çocuğunuzun dişi çıktıktan sonra en yakın tarihi seçmeniz iyi olacaktır. Diş buğdayı partisini, kız veya erkek çocuğun dişi çıktığını gören ilk kişinin bir takım elbise alması ile başlamış sayılır. Sonrasında parti hazırlıkları için süslemelerin kararlaştırılması, ikramların hazırlanması ve menünün hazırlanması gelir.

Kız çocuk ve erkek çocuk için birbirinden farklı konseptlerde süsleme hazırlayabilirsiniz. Tema genel olarak diş konseptinde de olsa kız çocuk için pembe, turuncu ve sarı tonlarda çiçekli dekor yaptırabilirsiniz. Yine diş şeklinde tasarlanmış pastalar ise sıklıkla tercih ediliyor. Günümüzde diş çıkarma partileri çizgi filmleri, masal kahramanları konseptlerinde de yapılabiliyor. Kral Şakir, Pamuk Prenses, Looney Tunes ve farklı karakterleri konsepte dahil edebilirsiniz.

Diş buğdayına uygun parti yapabileceğiniz mekanları burada bulabilirsiniz.

Diş Buğdayı Hediyeleri

Diş buğdayı hediyeleri gelen konuklara dağıtılmak üzere hazırlanır. Günümüzde en çok tercih edilenler dolap magnetleri, diş temalı olabileceği gibi, çocuğunuzun resmi ve parti renklerine uygun bir çerçeve ile yapılmış magnet veya şekerleme de olabilir.

Hediyeleri satın alabileceğiniz gibi kendiniz de hazırlamayı tercih edebilirsiniz. Magnet ve şekerlemenin yanı sıra, diş temalı şeker kaplı kurabiyeler de en çok tercih edilen hediyelikler arasında yer alıyor.

Diş Buğdayında Neler Yapılır?

Renk veya temaya uygun oluşturacağınız parti konseptine göre tabak, bardak ve süslemeleri seçerek parti malzemelerini hazırlayabilirsiniz. İnternet bunun için birçok seçenek sunmakta. Partinin yemek menüsü de hazırlıkları kadar önemli. Özellikle zeytinyağlılar gibi hafif yemekler tercih edilirken, kek, börek ve salata çeşitlerini de açık mutfak servisi için hazırlayabilirsiniz. Diş temalı pasta diş çıkarma partisinde farklı süslemelerle konuklarınızı mutlu edecektir.

Parti başladığında ikram masasındaki yemekler yenilip içince, sıra diş buğdayının dağıtımına gelir. Konuklara dağıtılmadan önce bebeğin kafasından aşağıya buğday serpilir. Bu buğdayın bereket ve bolluk getireceğine inanılır. Ardından çocuğun önüne hesap makinesi, mouse, ayna, kalem, kitap, makas, ilaç kutusu, makyaj malzemesi, fotoğraf makinesi gibi çeşitli malzemeler konur. İnanışa göre çocuk hangisini seçerse ona uygun bir meslek tercih edecektir. Son olarak ise bebeğin tişörtü dişleri çabuk çıksın diye parça parça yırtılır ve diş buğdayı servis edilir.

Diş buğdayında hizmet alabileceğiniz organizasyon firmalarını buradan inceleyebilirsiniz.

Diş Buğdayı Partisi Fikirleri

Diş buğdayı partisi konsepti belirlemek, hazırlıklarını tamamlamak derken yeni dişi çıkan bebeğin ailesi için tatlı bir yorgunluk bırakır. Ancak parti başladığında bu yorgunluk yerini güzel bir mutluluğa bırakır. Çocuğunuz için güzel bir anı haline getirmek isterseniz bir anı panosu hazırlayabilirsiniz. Çocuğunuzun baş harfinin büyük boy bir kartona basılı halini gelen konukların mesaj panosu olarak düzenleyebilirsiniz. Panonun yanına bırakacağınız renkli keçeli kalemler ile konuklar iyi dileklerini bırakabilir. Diş buğdayı bir yerde meslek seçimi gibi bir inanışı da barındırdığından, neden konukları da bu tahminlere güzel bir oyunla dahil etmeyesiniz?

Büyük boy bir kavanozun üstüne zaman kapsülü yazın. Yanına küçük kağıtlar bırakın. Diş buğdayı meslek seçiminden önce bütün konuklardan küçük kağıtlara üç meslek tahmini yazmasını isteyin. Bebek nesneleri seçtikten sonra tahmini tutanların ismini de kavanoza yazıp atın. Çocuğunuz için ilerde açıp okuyacağı, belki meslek veya üniversite seçimi yaparken güzel bir anı olarak yanında tutacağı bir hediye hazırlamış olacaksınız. 

Diş buğdayınızı planlarken aklınıza takılabilecek tüm detayları derlediğimiz yazımızın sonuna geldik. Sizin geleneklerinizde diş partisi nasıl yapılıyor? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın.

 • User default avatar

  Günseli demircioglu

  Fillerin olduğu magnetten nasıl alabilirim

 • User default avatar

  DüğünBuketi.com Editörü

  Merhaba, Görsellerimiz temsilidir. İstediğiniz magnet modelini sitemizdeki nikah şekeri ve hediyelik ürün satışı yapan firmalardan talep edebilirsiniz. https://www.dugunbuketi.com/dugun-kategorisi/nikah-sekeri-hediyelik-fiyatlari/ buradan iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Makaleler

0
%