gelin-makyaji-modelleri-12
gelin-makyaji-modelleri-12

Gelin Makyajı Modelleri - Ten Rengine Uygun Makyaj

Düğün gününde kusursuz görünmenin en önemli adımlarından biri elbette makyaj oluyor. Gelin makyajına henüz karar veremediysen doğru yere geldin. Senin için en çok tercih edilen makyaj modellerini yakın kadraja aldık. Porselen gelin makyajı, sade makyaj, doğal ve tesettür gelin makyajı gibi pek çok konu başlığını yazımızda bulabilirsin.

Hazırsan başlıyoruz. :)

Göz Rengine Göre Gelin Makyajı

Gözlerinin güzelliğini öne çıkarmak için doğru renk paletini kullanmak oldukça önemli. Doğru seçilen far renkleri ile kusursuz bir görünüme sahip olabilirsin. Ayrıca eyeliner kullanımında siren veya dove eye trendlerini değerlendirebilirsin.

Mavi Göz Makyajı

Gelin Makyajı Modelleri - Ten Rengine Uygun Makyaj

Mavi göz rengine sahip gelin adayları sıcak tonlarda far kullanabilir. Özellikle kahverengi ve toprak tonu farlar bu göz rengi için idealdir. Ayrıca gold ve bakır tonlarını da simli göz makyajında değerlendirebilirsin. Mavi göz renginde çok fazla siyah tonu kullanmamanı öneriyoruz. Eğer büyük göz görünümü yakalamak istersen alt kirpiklerine parçalı takma kirpik uygulatabilirsin.

Yeşil Göz Makyajı

Gelin Makyajı Modelleri - Ten Rengine Uygun Makyaj

Yeşil gözlü bir gelin adayıysan kızıl kahve ve bronz renkler ilk tercihin olmalı. Yeşilin zıt rengi olan kırmızı ve alt tonları, göz rengini daha fazla ön plana çıkaracaktır. Ayrıca bu göz renginde kahverengi göz kalemi ve rimel de kullanılabilir. Dumanlı göz makyajı tercih etmeyen bir gelinsen, göz pınarlarına açık gümüş tonlarda far uygulayıp tercih ettiğin bir eyeliner stili ile şıklığını tamamlayabilirsin.

Kahverengi Göz Makyajı

Gelin Makyajı Modelleri - Ten Rengine Uygun Makyaj

Kahverengi göz rengine sahip gelin adaylarımıza pastel tonlarda farları öneriyoruz. Sarı, turuncu, kiremit rengi ve açık kahve farları tercih edebilirsin. Göz rengini öne çıkaracak diğer tonlar ise koyu pembe ve kızıl tonları olacaktır. Gözünün içine beyaz kalem kullanarak ceylan göz görünümüne sahip olabilirsin.

Ela Göz Makyajı

Gelin Makyajı Modelleri - Ten Rengine Uygun Makyaj

Ela göz rengine en çok yakışan far rengi lacivert oluyor. Özellikle simli lacivert renk, iddialı bir göz makyajı isteyen gelin adayları için ideal. Bunlara ek olarak yeşil, mor ve gri tonlarını tercih edebilirsin. Gold simler ile desteklenmiş toprak tonları da senin için uygun olacaktır.

Ten Rengine Göre Gelin Makyaj Önerileri

Göz renklerinden sonra ten rengine uygun makyaj uygulamalarına da göz atalım. Cilt tonunuza en uygun fondöten ve kontür uygulamaları ile güzelliğini ön plana çıkarabilirsin.

Beyaz Ten Makyajı

Beyaz ten rengine sahip bir gelin adayıysan öncelikle cilt alt tonunu doğru belirlemelisin. Porselen olarak adlandırılan beyaz alt tonlu fondötenler senin için daha uygun olacaktır. Yüzüne kontür uygulamak istersen, koyu renk kapatıcını fondöteninden 2 ton koyu seçmeni öneriyoruz.

Beyaz tenli gelin adayları dudaklarını ön plana çıkarmak için kırmızı ve macenta tonlarında ruj tercih edebilir. Solgun yüz görünümünden kaçınmak için nude rujları tercih etmemeni öneriyoruz. Eğer nude ruj kullanmayı istiyorsan tercihini şeftali ve pembe nudelardan yana kullanabilirsin. Üzerine şeffaf gloss ekleyerek dikkatleri dudaklarına çekebilirsin.

Açık Ten Makyajı

Açık ten rengine sahip gelin adayları, cilt tiplerine bağlı olarak fondöten kullanmaya gerek kalmadan makyajını uygulatabiliyor. Doğal kızıl ve albino gibi melanin eksiliğinden kaynaklı özel bir görünüme sahipsen doğal güzelliğini ön plana çıkarmanı öneriyoruz. Doğuştan kızıl saçlara ve çillere sahipsen, önerimiz çillerini asla saklamaman yönünde olacak. Çok açık nude tonlarda olmadığı sürece hemen hemen her renkte ruj tercih edebilirsin. Göz makyajında bakır ve gold tonlar tercih edebilirsin.

Albino gelin makyajı modellerinde ise doğal beyaz saç ve kaşlarını ön plana taşıması için dudaklarında koyu renkler tercih edebilirsin. Doğuştan leylak gözlere sahip olan albino gelin adayları, mor eyeliner ve glitter ile gözlerini ön plana çıkarabilir. Hem doğal kızıl, hem de albino gelinler mutlaka yeterli faktör korumasına sahip güneş kremleri kullanmayı ihmal etmemeli.

Buğday Ten Makyajı

Buğday ten rengine sahip gelin adayları göz makyajlarında zümrüt yeşili, gri tonları, kahverengi ve bakır renkleri tercih edebilir. Nadir bir ten rengi olan buğday tene sahipsen kahverengi alt tonlu nude rujların sana çok yakışacağından emin olabilirsin. Ayrıca bordo, vişne çürüğü ve kızıl kahve rujlar güzelliğini taçlandıracaktır.

Buğday tende kullanacağın highlighterı gold tonlarda tercih edebilirsin. Fondotenini sarı alt tonlarda tercih ederek kendine en uygun tonu bulabilirsin.

Esmer Ten Makyajı

Esmer tenli gelin adaylarına parlak ve metalik renklerde makyaj modelleri fazlasıyla yakışıyor. Dore, gold, bakır ve krom renklerinde krem farlar kullanarak çarpıcı bakışlar yakalayabilirsin. Allıklarda pembe ve şeftali tonları uygun olacaktır. Bronz konsept makyaj esmer gelin adaylarının güzelliğini öne çıkaracaktır. Ayrıca soğuk alt tonlarını yüzünüzde kullanmamanı öneriyoruz.

Eğer soft renklerde makyaj planlıyorsan pastel tonları tercih edebilirsin. Yumuşak şeftali rengi far geçişleri sana çok yakışacaktır. Rujlarda ise kırmızı tonları tercih etmeni öneririz.

Koyu Ten Makyajı

Koyu ten rengine sahip melanin güzeli bir gelin adayıysan parlak renkler tam sana göre. Özellikle dudak makyajında lipgloss ile desteklenmiş kırmızı ve bordo tonları oldukça şık görünecektir. Açık tonlarda bir makyaj istersen açık pembe ruj ile parıltılı krem rengi farları tercih edebilirsin. Yüz hatlarını öne çıkarmak istersen göz altı, kaş üstü, burun ucu ve dudak çevrene highlighter uygulayabilirsin.

Eğer marjinal bir görünüm hayal ediyorsan neon eyelinerları değerlendirebilirsin. Neon pembe, yeşil ve turuncu tonlarında eyelinera ek olarak renksiz bir gloss kullanabilirsin.

En Çok Tercih Edilen Gelin Makyajı Modelleri

Gelin Makyajı Modelleri - Ten Rengine Uygun Makyaj

Yüz ve ten rengine göre makyajında dikkat etmen gereken detaylara göz attıktan sonra sıra gelinler arasında en sevilen modelleri incelemeye geldi. Elbette bu inceleyeceğimiz modeller arasında seçim yaparken gelinlik modelin ve düğün mekanını da göz önünde bulundurmalısın. Örneğin kır düğünü konseptinde daha hafif makyaj tercih edilirken, otel ve balo salonlarında yapılan düğünlerde porselen makyaj öne çıkıyor.

Dilersen birlikte en güzel gelin makyajı modellerini yakından inceleyelim.

Sade ve Doğal Gelin Makyajı

Sade gelin makyajı modelleri, son yıllarda trend olan doğal güzellik modası ile gelinler tarafından da sıklıkla tercih edilmeye başlandı. Bu makyaj stilinde doğal ve nude renk kullanımları öne çıkıyor. Yüzde kaşların öne çıkarılması, hafif kontür ve nude rujlar bu makyajın olmazsa olmazlarından. Ayrıca doğal bir ışıltı sağlaması için cilt tonuna uygun highlighterlardan da yararlanabilirsin.

Peki sade gelin makyajı modelleri hangi mekanlara uygun? Daha çok kır düğünü, vintage konsept ve çiftlik düğünü planlayan gelin adayları bu makyaj modeline yöneliyor. Ayrıca nikah merasimlerinde de bu makyaj kullanılabiliyor. Gelinlik olarak bohem tasarımları tercih etmek bu makyaj modeline çok iyi uyum sağlayacaktır.

En güzel bohem gelinlik modelleri burada.

Porselen Gelin Makyajı

Porselen makyaj, uzun süre kalıcı olması ve cilt kusurlarını neredeyse tamamen yok etmesi ile öne çıkıyor. Bu makyaj uygulanmadan önce cildin peeling ve tonik ile tamamen kirinden arındırılması gerekiyor. Özel makyaj bazı ve su geçirmez pata krem fondötenler ile cilt tonu eşitleniyor. Aynı şekilde kalıcı özellikli kontür paletleri ile yüz hatları belirginleştiriliyor. 

Waterproof kaş kalemi, eyeliner ve likit far ile göz makyajı hazırlanıyor. Gelin adayları isterse takma kirpik ile göz makyajı tamamlanıyor. Burada dikkat edilmesi gereken eğer koyu tonlarda göz makyajı yapıldıysa ruj rengini daha soft renklerde seçmekten geçiyor. Eğer kırmızı veya daha koyu tonlarda ruj istiyorsan göz makyajını daha sade tercih etmelisin.

Şehrindeki en iyi makyözleri burada bulabilirsin.

Tesettür Gelin Makyajı

Gelelim tesettürlü gelin adaylarımızı ilgilendiren bölüme. Son zamanlarda kapalı gelinler makyaj tercihlerini doğal güzelliklerini öne çıkaran, fakat kalıcılığını koruyan alternatiflerden yana kullanıyor. Gelin başı modeli ve yüz şekline uygun olarak yapılan kontürleme işleminden sonra göz makyajında ışıltılı detaylardan yararlanılıyor. Göz pınarlarına yapılan highlighter uygulaması ile bambi göz görünümü elde edilirken, yarım ve çekik eyeliner gözlerde lifting etkisi yaratıyor.

Tesettür gelin makyajı modellerinde öne çıkan bir diğer detay ise doğal dudak makyajı oluyor. Dudaklarda şeftali ve pembenin en doğal tonları kullanılırken, dudaklarını dolgun göstermek isteyen gelin adayları lipgloss kullanımına yöneliyor.

Bu yılın en şık tesettür gelinlik modellerini buradan inceleyebilirsin.

Gelin Makyajında Dikkat Etmen Gerekenler

Gelin Makyajı Modelleri - Ten Rengine Uygun Makyaj
 • Makyaj randevundan en az 1 hafta önce sağlıklı beslenmene dikkat etmelisin.
 • Uyuma ve uyanma saatlerini düzene sokarak göz altlarında mor görünümü azaltabilirsin.
 • Olası sivilce problemine karşı stresten uzak durmaya çalışmalısın.
 • Nemlendirici, peeling ve tonik kullanımlarını ihmal etmemelisin.
 • Her ihtimale karşı kuaförün uyguladığı renklere en yakın makyaj malzemelerini yanında bulundurmalısın.
 • Makyaj sabitleyicini arada bir kullanmalısın.
 • Düğünün boyunca yüzüne dokunmamaya dikkat etmelisin.

Yüz Şekline Uygun Gelin Makyajı

Gelin Makyajı Modelleri - Ten Rengine Uygun Makyaj

Yüz şekline uygun bir makyaj modeli ile güzelliğini daha da ön plana çıkarabilirsin. Dilersen yüz şeklini tanıyalım;

 • Yuvarlak yüz şekli: Bu yüz şeklinde adından da anlaşıldığı gibi yuvarlak hatlar öne çıkar. Yanaklar küçük çene yapısı ile birleşirken, bu yüz hatlarına sahip kadınların genelde gıdıları bulunur.
 • Kalp yüz şekli: Kalp yüz şekline sahip kadınların alın bölgesinde M harfini andıran bir çizgi bulunur. Sivri çene hattına ek olarak belirgin elmacık kemikleri bu yüz şeklini öne çıkaran özelliklerdendir.
 • Dikdörtgen yüz şekli: Bu yüz şekli, diğer yüz hatlarına oranla biraz daha uzundur. Alında saç çizgisinin bitimi ile çene köşeleri ortalama eşit orandadır.
 • Kare yüz şekli: Kare yüz hatlarına sahip kadınların yüzleri biraz daha minyon olmakla birlikte, çene kemikleri kareyi andırır. Ayrıca saç çizgileri de keskin ve düz olarak öne çıkar.
 • Oval yüz şekli: Son olarak oval yüz hatlarına sahip kadınların alın saç çizgileri ve çeneleri oval şekilleri ile öne çıkar. Bu yüz tipi yuvarlak yüzden biraz daha uzun olması ile ayırt edilir.

Gelin Manikürü ve Oje Modelleri

Makyajın ne kadar kusursuz olursa olsun, manikürsüz ve ojesiz eller bu güzelliğe gölge düşürebilir. Bunun için kuaförünle anlaşmadan önce mutlaka manikür hizmetini de paketine ekletmeni öneriyoruz. Maniküründe gelinlik modeline ve parmak yapına uygun seçim yapmanı öneriyoruz. Gelin manikürüne en yakışan şekiller genelde badem ve kare tırnaklar oluyor.

Peki gelinler düğünlerinde ne renk ojeleri tercih etmeli? Beyaz, transparan, French manikürü, ekru ve açık dore gibi renkler gelin ojesi için oldukça uygun. Ayrıca nail art da tercih edebilirsin. Swarovski taşlar ve ince fırçalarla dantel efekti verilmiş tırnaklar bu yıl çok moda.

Bonus: Gelin Makyajı Fiyatları Ne Kadar?

Pek çok kuaför gelin saçı ve makyajını birlikte tek bir pakette sunuyor. Hem saç hem de makyaj yapım fiyatları minimum 2.750 TL’den başlayarak artış gösterebiliyor. 

Dilersen sadece makyaj hizmeti veren sanatçılarla da çalışman mümkün. Ayrıca makyaj sanatçıları dilersen gelip evinde de hizmet verebiliyor. Tek makyaj uygulaması fiyatları ortalama 1.250 TL’den başlıyor. Porselen gelin makyajı fiyatları ise 2.000 TL’den açılıyor.

Pek çok düğün mekanı, kendini tercih eden gelinlerin saç ve makyaj hizmetlerini karşılıyor. Bu imkanı da değerlendirme şansın var.

Hala karar veremediysen: Şehrindeki en güzel düğün mekanları burada.

Gelin makyajı hakkında bilmen gereken detayları derlediğimiz yazımızın sonuna geldik. Sen ne tür bir makyaj yaptırmak istersin? Yorumlarda bizimle paylaşmayı unutma. :)

İlgili Makaleler

0
%