Kına Gecesi Gelenekleri ve Adetleri

Şüphesiz düğün aşamasındaki her kadını en çok heyecanlandıran günlerden biri bol bol gülmeli ve kurtları dökmeli geleneksel kına geceleridir! Kına gecelerini özel kılan nokta ise modern anlamda ‘kadınların bekarlığa veda partisi’ olarak da kutlanabilmesi. Genellikle gelinin en yakın arkadaşları ve kadın akrabalarıyla beraber doyasıya eğlendiği kına geceleri düğün aşamasının en doğal, en eğlenceli ve samimi gecesini yaşatır. Kına gecesi adetleri genellikle Türk örf ve adetlerine uygun olmakla beraber, yeni nesil gelinlerimizin popüler akımlara uygun istekleriyle de gerçekleşir. Peki nedir bu hem geleneksel hem modern kına gecesi adetleri? Hint temalı kına geceleri, hamamda kına gecesi, tahtta giriş yapan gelinler, kına gecesini neşelendiren dansçılar… Şeklinde sıralayabileceğimiz daha bir sürü konuyu bu yazımızda sizler için derledik. Umarız ki, bu özel gününüzün en eğlenceli ve en güzeli olmasında bizim de ufak bir katkımız olur. Kına Gecesi Gelenekleri ve Adetleri 2019

Hem Ağlarım Hem Giderim Diyenlere!

Kına Gecesi Gelenekleri ve Adetleri 2019 Kına gecesinde değinmemiz gereken öncelikli konumuz geleneksel kına gecesi adetleri olmalıdır! Her yörede farklı olan kına gecesi adetleri gibi kına gecesinin ismi de yer yer değişiklik göstermektedir; baş bağlama, gelin okşama, has kınası, kız başı, el kınası, kına düğünü vs. Fakat hiç değişmeyen ve de değişmeyecek bir ritüel varsa, o da kına yakmadır. Kınanın eski İslam geleneklerinden olduğu ve günümüze kadar geldiğini biliyoruz. Peki kına yakmanın amacı nedir ve kına gecesinde geline kına nasıl yakılır? İlk sorumuzun cevabı şöyle ki; kınanın yakıldığında çiftleri birbirine bağladığı, kötü şanstan ve nazardan koruduğu ve bir ömür boyunca aşklarını sonsuz kılacağına inanılırdı. Aynı zamanda damat ve geline yakılmasının dışında kına gecesine davet edilen akrabaların da kınayı yakmasıyla bu sevginin kutsanıp kutlandığına inanılırdı. Ayrıca kınanın kendine has kokusunun ve renginin de sohbeti ve sevgiyi tetiklediği düşünülürdü. Böylece geçmişten günümüze kadar gelen kına yakma merasimi şimdilerde modernize edilerek kutlanıyor ve değerini kaybetmeden geleceğe aktarılacağa benziyor. Kına Gecesi Gelenekleri ve Adetleri 2019 İkinci sorumuzun cevabı ise: kına ilk aşamada bakır bir tepsinin içerisine karışım hazırlanarak konur. Ardından üzerine mumlar dikilir ve içerisine madeni para ya da altın konulur. Gelinin yakın arkadaşı ya da aile büyüğünce kına tepsisi taşınır ve ‘yüksek yüksek tepelere’ manisi halaya katılan herkesle birlikte söylenir. Buradaki amaç tabi ki de gelini ağlatmaktır! Eğer gelin ağlamıyorsa aile büyüklerince evlenmeye çok hevesli olduğu ve sabırsızlandığı düşünülür. Tabi ki de bunlar işin geleneksel kısmı. Bizce, sevdiğiniz adamla güzel bir geleceğe adım atarken yüzünüzden gülücükler hiç eksik olmamalı! Eğer gözünüzden yaşlar düşecekse mutluluktan sebeplendiğini umut edeceğiz!

Geline Kına Nasıl Yakılır?

Kına Gecesi Gelenekleri ve Adetleri 2019 Mani merasiminden sonra ise gelinin tanışıklarından ve evli olan bir kadın tarafından kına yakımına geçilir. Tabii bu kişinin, mutlu bir evliliği aynı zamanda da hiç ayrılık geçirmemiş olması gerekmektedir ki yeni evlenecek çifte örnek olsun ve şans getirsin. İşte en heyecanlı kısma geldik! Gelin adayımız avuçlarını açmıyor ve ilk gelin - kaynana atışması burada başlıyor bile. Bunun sebebi ise gelinin kayınvalideden kına hediyesi istemesidir ve kına gecesi adetlerine göre kayınvalidenin gelinin iki avucuna da altın koyması gerekir. Böylece gelin avuçlarını açar ve kına yakılır ardından kırmızı bir tülbent giydirilir. Damat gelip gelinin kırmızı duvağını açar ve onu kucağına alarak salonu terk eder. İşte mutlu son! Peki kalan kınalar ne mi oldu? Tabi ki diğer bekar kadınlara yakılır. Bunun amacı ise kına gecesi geleneklerine göre, en başta kına tepsisinin içerisine konan altın ya da madeni paranın kime çıkarsa o kişinin kısmetinin açılacağı yönündedir. Kına merasiminin ardından konuklara paketlenmiş kınalar ve çerezler dağıtıldıktan sonra o hüzünlü hava, yerini tekrar eğlenceye bırakmıştır bile…

Kına Gecesi Oyunları Nelerdir?

1. Renkli Kuşak Dansı

Kına Gecesi Gelenekleri ve Adetleri 2019 Kına merasiminden sonra eğlenceye devam edilir demiştik ama… Çok da düşündüğünüz gibisinden değil. Günümüz gelinleri tarafından modern kına gecesi organizasyonlarının popülerliği artmış durumdadır. Bu modern kına gecesi organizasyonları arasında en çok dikkat çeken ise renkli kuşak dansıdır. Adeta görsel bir şölen sunan kuşak dansının aynı zamanda çok da eğlenceli olduğunu düşünüyoruz. Gelinin kıyafeti bu dans için özel tasarlanmaktadır. İsteğe göre bazen tek renk bazen de rengarenk olabilen kuşaklar elbisenin belinden salınmaktadır. Gelinin arkadaşları tarafından tutulan her bir parça eğlenceli bir müzik eşliğinde dalgalandırılarak dans edilmektedir. Gelin ise ortada tüm sevdikleriyle göz teması kurabilmenin avantajına sahiptir. Birlik ve beraberliği yansıttığını düşündüğümüz dans, gelinin mutluluğunun paylaşıldığı en belirgin anlardan biri!  

2. Testi Kırma Dansı

Kına Gecesi Gelenekleri ve Adetleri 2019 

Geleneksel kına gecesi adetlerinden biri de testi kırma oyunudur. Modern kına gecesi organizasyonlarının içerisinde bu güzel geleneğe hala yer verilmeye devam edilmektedir. Pişmiş topraktan yapılmış bir testinin içerisine yöreden yöreye farklılaşan ama genellikle tüle sarılmış para, madeni para, şeker ve buğday gibi malzemeler konulmaktadır. Testinin dışı da kırmızı tülle kaplanıp parlak pullarla veya taşlarla süslenmektedir. Damat adayı kına gecesinin yapıldığı mekanın ortasına oturur ve gelin de testiyi omzuna alarak eğlenceli bir müzik eşliğinde damadın etrafında dans ederek döner. Adeta damada cilve yapan gelin hiç beklenmedik bir anda testiyi yere atarak kırar. Burada ki püf nokta testinin özellikle kırılmasının gerekliliğidir. Eğer testi tek seferde kırılmazsa gelinin damada karşı sözünün geçmeyeceğine inanılır. Biz tek seferde kırdığınızı varsayıyoruz! Ardından yere saçılan paralar çocuklar tarafından toplanırken şekerler de gelinin bekar kadın arkadaşlarınca toplanır. Bunun amacı ise, bekar kadınlardan hangisi en çok şekeri toplarsa ilk onun evleneceğine inanılır. Testi kırmanın genel sebebi ise, evlenecek çiftin ilişkilerinin bereketli, sevgi ve mutluluk dolu olması inancından kaynaklanmaktadır. Bazı yörelerde ise testi kırma, kına gecesi adetlerinin dışında, düğünden sonra eve ilk adımı atarken gerçekleştirilir. Bunun amacı ise bolluk ve bereketin ev için sağlanmasıyla açıklanır.

Kına Gecesinin Vazgeçilmez Kıyafetleri Bindallı Ve Kaftan

 Kına Gecesi Gelenekleri ve Adetleri 2019 Kına geceleri hüzün ve mutluluğun bir arada yaşandığı, baba evinde geçirilecek son günün habercisidir. Genelde kına gecelerinde hüzünlü ağıtlar yakılırken günümüzde bu gelenek yerini biraz daha eğlenceye bırakmıştır. Fakat hala süregelen bir kına gecesi geleneğimiz kaldı ise onlardan biri de vazgeçemediğimiz kaftan ve bindallıdır. Kaftan ve bindallının kökeni 13.-14.yy’a kadar dayanmaktadır. Eski dönemlerde, gelinler bindallı ve kaftanı kendi düğünlerinde giydikten sonra elbise olarak başka düğünlerde de giyerlermiş. Günümüzde ise sadece kına gecesine has bir kostüm olarak kullanılmaktadır. Bindallı, kartondan hazırlanan motiflerin çuha, keten, kadife, atlas, keçe gibi kumaşların üstüne aplike yöntemiyle; Altın, gümüş sim ya da altın, gümüş kaplamalı bakır tellerin kartonun üzerinden iğne ile sarma usulü geçirilmesiyle yapılır. Bindallılar genellikle kırmızı, koyu mor, yeşil ve mavi renklerde olmaktadırlar ve çiçek, serpme dal, yaprak gibi motifler içerirler. Kaftandan farkı ise daha ince ve hafif kumaşlara sahip olmasıdır. Kaftanlar, kış düğünlerinde daha çok tercih edilmektedir ve Osmanlı ihtişamını ve zengin görünümü seven gelin adayları tarafından tercih edilmektedirler. Bindallıdan bir diğer farkı ve kullanış kolaylığı ise; gece boyunca tek kıyafetle kalmak istemeyen gelin adaylarına hitap etmesidir. Çünkü ince ve sade bir elbisenin üzerine, ihtişamlı kaftan kına yakma süresince giyilip, gecenin devamında çıkarılma avantajına sahiptir.

Hamamda Kına Gecesine Var Mısınız?

Kına Gecesi Gelenekleri ve Adetleri 2019 Tarihimizde uzun bir geçmişi olan Türk Hamamlarının günümüzdeki popüler misafirleri tabi ki de kına gecesi davetlilerinden oluşuyor. Son dönemlerde kına gecesi mekanı için en çok tercih edilen konseptlerden biri hamamlardır. Eskiden kayınvalidenin gelini incelemesi için kullanılan hamamlar şimdi tam tersi için hizmet vermektedir. Hamamda kına gecesi yapmanın en güzel yanlarından biri de sınırlı sayıda misafirin çağrılması ve kıyafet derdinin olmaması olabilir. Çünkü biz kadınların hele ki gelin adaylarının iç geçirdiği noktalardan biri de bu en özel an için giyeceği elbiseye karar verme aşamasıdır. Ama gelin hamamları bu derde çare olmuş gibi… Çeşitli organizasyon şirketleri tarafından hamamlar genellikle kırmızı tüllerle, mumlarla ve ikramlıklarla süslenerek en zor kısmı hallediliyor ve gelin hanıma eğlencenin tadını çıkarmak kalıyor. Dost ve akrabalarınızla birlikte güzelce keselenip, neşeli bir şekilde şarkılar söylemeye dans etmeye hazır mısınız? Size verebileceğimiz bir tavsiye de, davetlileriniz için küçük hediyeler hazırlamanızdır. Konseptiniz hamam olduğu için sabun, kese, havlu gibi malzemeleri içeren setler hazırlayabilirsiniz. Böylece bu güzel günün anıları sevdikleriniz tarafından daima hatırlanacaktır.

Bonus: Hint Temalı Kına Gecesi

 Kına Gecesi Gelenekleri ve Adetleri 2019 Hindistan’ın o muhteşem ve göz alıcı renkleri, insanın içini kıpırdatan ve dans etme isteği uyandıran eğlenceli müzikleri… Hop oturup hop kalkan, yerinde duramayan biri misiniz? E biraz da cilve, naz yaparım diyorsanız… Hint temalı kına geceleri tam size göre. Hint konseptinde bizce en dikkat çeken kıyafetleri ve Hint kınaları. Kıyafetleriyle birlikte gelinlerin vücutlarındaki Hint kınaları resmen birbirleriyle raks eder durumda! Kırmızı, sarı, mor ve yeşilin tüm renkleri Hint kıyafetlerinde yerini bulmuş. Misafirlere renk şöleni ve dans gösterisi yapmak istiyorsanız bu başlığı dikkatle okumaya devam edin! Kına Gecesi Gelenekleri ve Adetleri 2019 Modern organizasyonlar içerisinde kendine yer etmiş Hint temalı kına gecesi konsepti için ilk tavsiyelerimizden biri, Hint dansını biran önce öğrenmeniz! Kendinizi, sevdiğiniz adamın gözlerinin içine bakarak dans ederken hayal ettiğinizde ne demek istediğimizi anlayacağınızdan eminiz… Bir başka husus ise, kesinlikle Hint kınası yapan birisiyle anlaşmanız olacaktır. Bu şekilde hem farklılık yaratmış olacaksınız hem de konuklarınız için güzel bir jest yapacaksınız. Kıyafetleri, dövmeyi hallettiniz… E bir de bu dans işini profesyonellere bırakmak lazım. Organizasyon şirketlerinin farklı yörelere has uzmanlaşmış dansçılarından yardım alarak geleneksel kına gecesi adetlerimize renk katabilirsiniz. Bu sayede hem siz hem de misafirleriniz eğlencenin doruğuna ulaşacaktır. Eğer iyi bir bütçeye sahipseniz Hint temalı kına gecenizi, Hindistan’ın eşsiz lezzetleriyle destekleyebilirsiniz.

Sıra Düğünde!

Kına Gecesi Gelenekleri ve Adetleri 2019 Ne yazık ki her güzel şeyin bir sonu vardır. Ailene veda ederken iki kişilik çekirdek aileni selamlarsın… Aynı şekilde kına gecesi sonlanırken düğün gecesi telaşı başlamıştır bile. Bu sebepten dolayı kına gecesini, kına gecesi örf ve adetlerine uygun ve hakkıyla gerçekleştirmeniz için tüm samimiyetimizle şans diliyoruz. İster Hint temalı kına gecesi ister hamamda kına gecesi… Önemli olan sevdiğiniz insanlarla beraber en özel anlarınızdan birini kutluyor ve gülümsüyor olabilmeniz. Yinelemek gerekirse, her son bir başlangıçtır ve her başlangıçta güzel günlerin umudu saklıdır.  Düğün Buketi ailesi olarak her zaman bu kritik kararlarınızda size destek olmaya hazırız. Siz de görüş ve önerileriniz için yorum yapmayı unutmayın! Bu arada, gelin bohçasını merak eden gelin adaylarımızı Gelin Bohçası Nedir? sayfamıza bekliyoruz!

İlgili Makaleler

0
%