Nikah İçin Gerekli Evraklar ve Nikah İşlemleri

Hayalini kurduğunuz evliliğinizi gerçekleştirebilmek için resmi olarak birtakım yollar izlemeniz gerekiyor. Bu yüzden öncelikle nikah günü almak için evlendirmeye yetkili kurumlardan birisine müracaat etmelisiniz. Müracaat etmeden ise nikah için gerekli evraklar listesinde yer alan her belgeyi eksiksiz ve tam olarak yanınızda bulundurmalısınız.

Evlilik başvurusu nasıl ve nereye yapılır, başvuruda gerekli belgeler, resmi nikah işlemlerini hangi kurum yapar gibi soruların cevaplarını en ince detaylarıyla birlikte yazımızda bulabilirsiniz. Aynı zamanda yurtdışında nikah için gerekli belgeler nelerdir, evlenme izin belgesi nasıl çıkarılır ve nikah için ne zaman başvuru yapılır gibi soruları da sizler için yanıtladık.

Nikah İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

Nikah İçin Gerekli Evraklar

Aşağıda yer alan listeyi inceleyerek, nikah işlemleri için gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde tamamlayabilirsiniz. Nikah başvurularınızı gerçekleştirebilmek için sizden istenilen belgeleri eksiksiz olarak yanınızda götürmeniz, olası bir aksiliğe karşı önlem almanızı sağlayacaktır.

Nikah işlemleri için gerekli evraklar listesinde bulunan belgelerin geçerlilik tarihlerine dikkat ederek, belgelerin geçerlilik süreleri içerisinde bulunduğundan emin olmanız, gerçekleştireceğiniz işlemi garanti altına almanız açısından önemlidir.

Yanınızda götürdüğünüz evlenme başvurusu için gerekli belgelerin hepsinin orijinal olması gerekmektedir.

Nikah İşlemleri İçin Gerekli Belgeler Listesi:

 • Evlenecek olan çiftin nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi
 • Çiftlerin her biri için son altı ay içerisinde çekilmiş olduğu 6 adet vesikalık fotoğraf
 • Çiftlerin her biri için geçerli sağlık raporu
 • Çiftlerin her biri için ikametgah belgesi
 • Çiftlerin her biri için nüfus kayıt örneği
 • Evlilik izin belgesi
 • Evlenme beyannamesi
 • Evlenecek çiftlerin nikah başvurusu işlemlerine beraber gitmeleri zorunlu. Eğer eşlerden birisi nikah başvurusuna gelemiyor ise diğer eşine noter onaylı olan bir vekaletname vermesi gerekiyor. Evlendirme yönetmeliğinin 17. maddesinde yer alan bilgiye istinaden, vekaletnamede kişilerin nüfus cüzdanı fotokopileri arka sayfada onaylı bir şekilde yer almalı.
 • Eğer çiftin mal ayrılığı talebi var ise noterde yaptırmış oldukları mal ayrılığı sözleşmesini yanlarında getirmeleri gereklidir.
 • Evlenecek çiftin daha önce yaşamış olduğu bir boşanma söz konusu ise kadınlar için aile mahkemesinden iddet müddeti kaldırma kararı gereklidir.

Resmi Nikah İşlemleri ve Evrakları

Resmi nikahınızı gerçekleştirebilmeniz için sizden istenilen nikah için gerekli evrakları tamamlayarak resmi nikah işlemlerini tamamlayabilirsiniz. Evraklarınızı tamamlarken uygulayacağınız resmi nikah işlemleri ise şu şekildedir;

 • Nüfus Cüzdanı Fotokopisi: Çiftlerden istenilen nüfus cüzdanlarının son beş yıl içerisinde değiştirilmiş olması, T.C kimlik numarasının ve medeni durumun okunabilir olması gerekiyor. Nüfus cüzdanı fotokopisi, başvuruda vereceğiniz belgedir fakat aslını yanınızda getirmeniz doğruluğu teyit için gerekli oluyor.
 • Vesikalık Fotoğraf: Resmi nikah işlemleri ve evrakları içerisinde bulunan vesikalık fotoğraflar, biyometrik olarak son 6 ay içerisinde çekilmiş olması lazım. T. M. K.'nın 36. maddesi gereğince kadınlarda alın, çene ve yüz bölgelerinin fotoğraflarda tamamen görünmesi gerekiyor. Fotokopi veya bilgisayarlardan çoğaltılan fotoğraflar geçersiz sayılıyor.
 • Sağlık Raporu: Devlet hastanesinden ya da herhangi özel bir hastaneden alınabilecek olan sağlık raporunun imzalı ve kaşeli olması gerekiyor.
 • İkametgah Belgesi: Nüfus müdürlüğü, muhtarlık ya da e-devletten kolaylıkla alınabilen ikametgah belgesinin evlilik için tek şartı çiftlerden en az bir kişinin başvuruda bulunacağı ilçede ikamet etmesi oluyor. İkametgah etmedikleri ilçede nikah kıydırmak isteyen çiftlerin ise, ikametlerinin bulunduğu il, ilçe veya evlendirme memurluğundan ortak izin belgesi almaları gerekiyor.
 • Nüfus Kayıt Örneği: Nüfus müdürlüğünden ya da e-devletten alınabilen nüfus kayıt örneğini işleme alacağınız yakın bir tarihte temin etmeniz gerekiyor.
 • Evlilik İzin Belgesi: Resmi nikah işlemleri ve evrakları içerisinde bulunması gereken evlilik izin belgesi nüfus müdürlüğünden alınabiliyor.
 • Evlenme Beyannamesi: Evlendirme dairesine yapacağınız başvurusu sırasında ilgili birim tarafından sizlere verilen bir belgedir.

Resmi nikah işlemleri ve nikah için gerekli evraklar en kısa sürede ve hatasız bir şekilde tamamlayarak nikah işlemlerinizi garanti altına alabilirsiniz.

Şehrinizdeki en iyi nikah salonları ve evlendirme daireleri burada.

Evlilik Başvurusu Sağlık Raporu

Nikah için gerekli evraklar içerisinde bulunan sağlık raporuna dair evlenecek çiftler tarafından oldukça fazla merak edilen sorular bulunuyor. Evlilik başvurusu sağlık raporunu temin edebileceğiniz birbirinden farklı özel ve kurumsal hastaneler ülkemizde yer alıyor. Nikah için sağlık raporunu eşinizle birlikte alabilirsiniz. Sağlık raporunu en iyi şekilde alabilmeniz için aşağıdaki sorulara verilen cevapları inceleyerek sizin için en doğru sağlık raporu alma yolunu izleyebilirsiniz.

Evlilik için sağlık raporu nasıl alınır?

Evlilik başvurusu sağlık raporunu almak için ilk öncelikle herhangi bir özel ya da devlet hastanesine gitmeniz gerekiyor. Sağlık raporunu almak istediğinize dair istekte bulunduktan sonra, yetkili doktor tarafından bir takım tahlil ve denetimden geçiyorsunuz. Evlilik başvurusu için sağlık raporunuzu aldıktan sonra aile hekimine onaylatmanız gerekiyor.

Evlilik sağlık raporunda nelere bakılır?

Evlilik sağlık raporu için nelere bakılacağı yetkili doktorlar tarafından belirlenerek, siz evlenecek çiftlere uygulanıyor. İlk öncelikle yetkili bir doktor tarafından genel bir muayeneden geçerek, bir takım nikah sağlık raporu testlerine tabi tutuluyorsunuz. Evlilik için sağlık raporunda yapılan testler arasında; kan tahlili ve akciğer röntgeni yer alıyor.

Evlilik öncesi sağlık raporu içeriğinde yer alan çektireceğiniz akciğer röntgeni ile verem hastalığının, yaptıracağınız kan tahlili ile de hepatit, akdeniz anemisi, AIDS gibi hastalıkların tetkiki yapılıyor. Alacağınız evlilik sağlık raporunda hangi testlerin yapıldığı ve bu testlerin nasıl sonuçlandığına dair bilgiler yer alıyor. Ayrıca SMA testi de çiftlere zorunlu kılınıyor.

Evlenmeye engel bir rahatsızlığın olmadığının anlaşılması için yapılan evlilik için sağlık raporunda nelere bakılacağı ve hangi testlerin yapılacağı açık bir şekilde belirtiliyor. Yaptıracağınız evlilik için sağlık raporunu aç karnına verebilmeniz mümkün oluyor.

Evlilik için sağlık raporu devlet hastanesinden alınır mı?

Evlilik için sağlık raporu veren hastaneler içerisinde; aile hekimleri, toplum sağlığı merkezleri, devlet hastaneleri ve evlilik için sağlık raporu veren özel hastaneler yer alıyor. Burada önemli olan evlilik işlemleri için sağlık raporunun nereden alındığı değil, imzalanmış ve kaşelenmiş onaylı raporunuzu nikah için gerekli evraklar arasında yetkili birime sunmanız oluyor.

Evlilik sağlık raporu ücreti ne kadar?

Evlenme sağlık raporu için herhangi bir ücret talep edilmiyor. Ücretsiz olarak alabilirsiniz.

Evlilik ve nikah için sağlık raporu ne kadar geçerli?

Almış olduğunuz evlilik sağlık raporu süresi, aldığınız günden itibaren 6 ay geçerli oluyor. Evlilik sağlık raporunun geçerlilik süresi boyunca kullanılması gereklidir.

Evlilik sağlık raporu için gerekli belgeler nelerdir?

Evlilik başvurusu sağlık raporu için gideceğiniz hastaneye nüfus cüzdanınızla birlikte başvurmanız ve yanınızda iki adet vesikalık fotoğraf götürmeniz gerekiyor.

Evlenme Beyannamesi

Evlendirme dairesine yapacağınız başvuru esnasında, yetkili birim tarafından siz evlenecek çiftlere verilen evlenme beyannamesi formu, başvurmuş olduğunuz belediyenin isteğine göre iki ya da dört nüsha olarak düzenleniyor. Formda yer alan bilgileri eksiksiz olarak doldurup, nikah için gerekli evraklar arasına koymanız yeterli oluyor. Evlenme beyannamesi ve evlenme izin belgesi aynı belgeler değildir.

Düğüne Nikah Memuru Çağırma Başvurusu

Evliliğinizi nikah dairesinde gerçekleştirecek bir çiftseniz, nikah memuru başvurusu yapmanıza gerek kalmıyor. Fakat düğününüzü farklı bir yerde gerçekleştirmek istiyorsanız nikah memuru başvurusu yapmanız gerekiyor. Nikah memuru başvurusu yaparak, memurun uygunluğuna göre nikahınızı her yerde kıyabilirsiniz. Nikah memuru başvurusu yaptığınız zaman memura ek bir ücret ödemeniz gerekiyor.

Evlenme İzin Belgesi

Nikah için gerekli evraklar arasında olan evlenme izin belgesi Bakanlar Kurulunun Resmî Gazetede yayınladığı açıklamaya göre; "Kişinin evlenme anındaki milli hukukuna göre evlenme ehliyeti ve şartlarının yer aldığı ve evlenmeye sakınca bulunmadığını gösterir belgedir.”

Evlenme izin belgesi nereden alınır diye düşünüyorsanız tek yapmanız gereken bağlı olduğunuz nüfus müdürlüğüne gitmek. Evlenme izin belgesi için gerekli evraklar içerisinde bulunan nüfus cüzdanı ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile başvurmanız yeterli oluyor.

Nikah Başvurusu Nasıl Yapılır?

Öncelikle, nikah başvurusu nasıl yapılır sorusunun cevabını açıklayalım. Nikah başvurusu yapabilmek için bağlı olduğunuz il ve ilçenin evlendirme müdürlüğüne eşinizle birlikte gitmeniz gerekiyor. Evlendirme birimine, nikah başvurusu için gerekli belgelerle birlikte başvuruda bulunabilirsiniz. Nikah başvurusu nasıl yapılır sorusunu cevabı bu şekildedir. Nikah başvurusu için gerekli belgeler ise; evlilik başvurusu için gerekli belgelerle aynı listeye sahip.

Nikah İçin Nereye Başvurulur?

Nikah başvurunuzu çiftlerin birinin bağlı olduğu belediye evlendirme dairelerinden yapılabiliyor. Eğer nikah çiftin ikisinin de bağlı olmadığı bir şehirde yapılacaksa bazı evlendirme daireleri evlenme izin belgesi isteyebiliyor.

Evlenme izin belgesi nedir? Öğrenmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Dini nikahlar için müftülüklere başvurabilirsiniz. Eğer bulunduğunuz bölge şehir merkezine uzaksa köy muhtarlarına da başvuruda bulunabilirsiniz.

Evlilik Başvuru Ne Zaman Yapılır?

Evlilik başvurunuzu belgelerinizi tamamladıktan sonra 6 ay içinde yapmanız gerekiyor.

Nikah İşlemleri Ne Kadar Sürer?

Nikah işlemleri başvurunuzu yaptıktan sonra 2 3 gün içerisinde tamamlanıyor.

İddet Süresi Ne Demektir?

İddet süresi, boşanmış kadınların bir sonraki evliliği için yaklaşık 300 gün beklemesi anlamına geliyor. Bunun sebebi boşandıktan sonraki süreçte herhangi bir hamileliğin yaşanmaması olarak gösteriliyor. Elbette bu süreyi beklemek zorunda değilsiniz. Boşandıktan sonra aile mahkemesine başvurarak iddet süresi kararını kaldırtabilirsiniz.

Yurtdışı Resmi Nikah Tarihi Almak Gerekli Evraklar Listesi

Evlilik başvuru formu edinebilmek ve evlenecek çiftlerin resmi nikah tarihi almak için yurtdışı gerekli evraklar listesinde yer alan belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlamaları gerekiyor.

Yurtdışı için gerekli evraklar;

 • Evlendirme izin belgesi (Nüfus Müdürlüğünden)
 • Nüfus cüzdanı, pasaport fotokopileri ve asılları
 • 4 adet yeni çekilmiş vesikalık fotoğraf
 • Harç ücreti (nikah cüzdanı için)
 • İkametgah (Noter Tasdikli)
 • Nüfus kayıt örneği (Nüfus Müdürlüğünden)
 • Uluslararası doğum kayıt örneği (Nüfus Müdürlüğünden)

Resmi nikah tarihi almak için yurtiçi ve yurtdışı gerekli evraklar listesini inceleyerek evlilik başvurusu yapabilirsiniz. Yabancı biriyle Türkiye’de evlenmek için, yetkili bir evlendirme memuru tarafından evlendirilmeniz gerekiyor. Gerekli evraklarınızı eksiksiz bir şekilde tamamlayarak ve yabancı uyruklu evlilik sağlık raporunuzu alarak evlilik başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bonus: Nikah Ücretleri Ne Kadar?

Nikah dairelerinin ücretleri değişiklik göstersen de ortalama 200 - 400 TL arasında seyrediyor. Fiyatlara evrak ve nikah cüzdanı ücretleri de dahil oluyor.

Almanya, Moğolistan, Azerbaycan KKTC ve Bulgaristan gibi ülkelerde nikah işlemlerinden başlayıp, Türkiye içerisindeki çeşitli şehirlerde nikah kıymak için gerekli olan tüm belge ve evrakları sizler için listeledik. Aklınızda kalan tüm sorular için DüğünBuketi.com danışmanlarıyla iletişime geçebilirsiniz. Şimdiden mutluluklar.

İlgili Makaleler

0
%